Достапни линкови

logo-print

ХРВ ја критикува Русија за ограничување на слободата на изразување


Хјуман Рајтс Воч го повика рускиот парламент да не го усвојува законот со кој е предложено да се казнува ширењето неточни информации со кои се омаловажуваат Руското царство, Советскиот Сојуз и Руската федерација, како и руските вооружени сили. Хјуман Рајтс Воч оценува дека таквиот закон е уште еден чекор кон во насока на ограничувањето на слободата на изразување во Русија. Предлагачот на законот, пратеникот Олег Микаев, изјави дека актуелните настани околу Украина покажувале дека има информативна војна и оти е неопходно младите да бидат заштитетни од, како што смета, формирањето негативно мислење за татковината.
XS
SM
MD
LG