Достапни линкови

logo-print

Крајно десничарскиот Десен сектор на протести пред украинскиот парламент


Припадниците на крајно десничарската организација во Украина Десен сектор протестираа пред украинскиот парламент. Американскиот амбасадор во Украина Џефри Пајат синоќа објави фотографија од демонстрантите на неговиот Твитер профил. Организацијата е гневна поради убиството на еден од нејзините лидери Олександер Музичко оваа недела. Демонстрантите извикуваа „Трибунал!“ и бараат оставка од министерот за внатрешни работи. Музичко беше убиен под неразјаснети околности додека полициски специјалци се обидуваа да го уапсат. Проценките за бројот на демонстранти се движат од неколку стотини до повеќе од 1000.
XS
SM
MD
LG