Достапни линкови

logo-print

Дуел за Украина во Обединетите нации


Привремениот министер за надворешни работи на Украина Андриј Дешчица на денешната седница на Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека руската анексија на Крим претставува сериозно кршење на меѓународните договори за безбедност. Рускиот амбасадор во Светкста организација Виталиј Чуркин пак, изјави дека Крим историски бил дел од Русија, додавајќи дека украинската легитимна влада престанала да постои откако претседателот Виктор Јанукович бил отстранет од власт во минатиот месец. Претставниците на Европската унија и на Соединетите држави во Њујорк ја осудија анексијата на Крим со забелешка дека руската акција претставува менување на границите со употреба на сила. Генералното собрание се очекува денеска да гласа за резолуцијата со кој се потврдува украинскиот територијален интегритет, а референдумот на Крим се оценува како нелегален. Оваа резолуција е необврзувачка.
XS
SM
MD
LG