Достапни линкови

logo-print

Тимошенко во трката за претседател на Украина


Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко на прес конференција во Киев изјави дека планира да се кандидира за претседател на државата на изборите на 25 Мај.

Собранието ги распиша предвремените избори по гласањето за соборување на претседателот Виктор Јанукович во февруари, по три месечните анти владини протести.

Тимошенко, беше главен политички ривал на Јанукович. Во 2011 година, таа беше затворена за седум години по обвиненијата за злоупотреба на власта, а беше ослободена од затворската болница во Харков по падот на Јанукович.
XS
SM
MD
LG