Достапни линкови

logo-print

Кери во мисија за спас на блискоисточниот мировен процес


Американскиот Државен секретар Џон Кери се сретна со палестинскиот лидер Махмуд Абас во обидите да се спаси блокираниот блискоисточен мировен процес. Кери, кој допатува во Јордан од прекинатата посета на Рим, разговараше повеќе од 4 часа со Абас во Аман. Американски официјални лица соопштија дека разговорите биле конструктивни, а никакви други детали не се објавени.
Кери планира за наредните денови нови разговори со Абас, како и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
Според договорот од јули за заживување на мировните преговори, Палестинците и Израелците имаат краен рок до 30 април да постигнат договор. Кери се обидува да ги убеди двете страни за продолжување на крајниот рок.
Меѓутоа, Палестинците велат дека нема да ги продолжат разговорите ако Израел не осолободи група палестински затвореници до 29 март, како што претходно било договорено.
XS
SM
MD
LG