Достапни линкови

logo-print

Каталонија не се откажува од независноста од Шпанија


Артур Мас

Артур Мас

Претседателот на Каталонија Артур Мас денеска изјави дека напорите на регионот да добие независност од Шпанија продолжуваат. Мас ова го изјави, откако шпанскиот Уставен суд пресуди дека декларацијата за суверенитетот одобрена од парламентот на Каталонија во минатата година била неуставна. Со пресудата и се забранува на Каталонија едннострано да свика референдум за независност. Анкетите покажуваат дека над половината каталонци поддржуваат отцепување од Шпанија.
XS
SM
MD
LG