Достапни линкови

logo-print

Турција ја укина забраната за пристап до Твитер


Административниот суд во Анкара ја суспендираше одлуката на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган за забрана на пристапот на Твитер во Турција. Одлуката беше во сила шест дена, а најавата на Ердоган дека ќе го „избрише Твитер“ предизвика остри реакции во земјата и во светот. Турскиот суд официјално го блокираше Твитер во таа земја поради „жалбите на граѓаните дека таа социјална мрежа ја крши приватноста“.
XS
SM
MD
LG