Достапни линкови

logo-print

Во Венецуела уапсени генерали за обид за државен удар


Претседателот на Венецуела Николас Мадуро

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро изјави дека тројца генерали на воздушните сили биле уапсени под обвинување дека подготвувале соборување на неговата левичарска влада. Тој прецизира дека генералите кои биле во контакт со опозициски политичари се обиделе да ја преземат командата на воздушните сили и од таму да извршат воен удар. До ова негова изјава доаѓа во време на скоро шест неделни антивладини протести во кои загинаа најмалку 34 луѓе.
XS
SM
MD
LG