Достапни линкови

logo-print

Црна Гора се надева на покана за членство во НАТО во септември


Црна Гора се надева на покана за членство во НАТО на наредниот самит на Алијансата во септември во Велс, изјави денеска во Брисел, црно-горскиот премиер Мило Ѓукановиќ. По средбата со генералниот секретар Андерс Фог расмусен, Ѓукановиќ истакна дека Црна Гора работела напорно на реформите и оти очекува тоа да резултира со покана за членство. Расмусен истакна дека вратите на НАТО остануваат отворени, но оти сеуште нема одлука за прием на нови земји. Сега сме во процес на подготовки на самитот во Велс и имаме консултации со земјите аспиранти, но одлуката ќе ја донесеме подоцна, изјави Расмусен. Аспиранти за членство во НАТО се и Македонија, Босна и Херцеговина и Грузија.
XS
SM
MD
LG