Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент не ја прифати оставката на министерот за одбрана


Ихор Тенјук

Ихор Тенјук

Украинскиот парламент денеска не ја прифати оставката на привремениот министер за одбрана Ихор Тенјук. Тој ја понуди оставката поради критиките дека не дал навремени и прецизни наредби до украинските воени единици на Крим за време на руската анексија на полуостровот. Тој ги отфрли критиките. Привремениот претседател на Украина, Олександр Турчинов вчера му нареди на Министерството за одбрана да ги повлече сите украински сили од Крим.
XS
SM
MD
LG