Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун загрижен за нуклеарното оружје


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун рече дека руското анексирање на Крим може да има влијание на глобалниот договор за спречување на производство на нуклеарно оружје. На вчерашната конференција во Хаг, Бан изјави дека Украина се откажала од нуклеарниот арсенал откако добила гаранции за безбедност. „Кредибилитетот на овие гаранции беше сериозно потценет со последните случувања“ рече Бан. Аналитичарите претпоставуваат дека коментарите на генералниот секретар на Обединетите нации укажуваат на тоа дека други земји потешко ќе се откажат од нуклеарното оружје или ќе се насочат кон надградба на нуклеарниот арсенал.
XS
SM
MD
LG