Достапни линкови

logo-print

Осудени петмина помошници на Мадоф


Бернард Мадоф

Бернард Мадоф

Петмина поранешни помошници на инвестицискиот менаџер Бернард Мадоф беа осудени во Њујорк денеска за инволвираност во пирамидалната измама која ја организирал нивниот шеф. Пресудата на федералниот суд следи по шестмесечниот судски процес. Воедно, станува збор за први обвиненија против инволвиртани во случајот по пресудата за Мадоф кој доби 150 годишна затворска казна. Се проценува дека измамата ги оштетила инвеститорите за 20 милијарди американски долари.
XS
SM
MD
LG