Достапни линкови

logo-print

Рускиот министер за одбрана во инспекција на црноморската флота


Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу престојуваше на Крим во инспекција на руската црноморска флота а се сретна и со сецесионистичкиот премиер Сергеј Аксионов.

Шоигу го именуваше Адмиралот Денис Березовски за командант на руската црноморска флота. Березовски беше командант на украинската флота, но минатиот месец изјави дека ја подржува про – руската влада на Крим.

Привремениот претседател на Украина Олександар Турчинов му нареди на Министерството за одбрана да ги повлече сите украински сили од Крим поради руската воена закана врз животите на војниците и нивните семејства. Инаку, денеска руски војници насилно влегоа и во украинската поморска база во Феодосија еднa од ретките воени објекти во Крим на кои се вееше украинското знаме.
XS
SM
MD
LG