Достапни линкови

logo-print

Убиени 20 јеменски војници во источен Јемен


Најмалку 20 јеменски војници загинаа при денешниот напад на вооружени лица врз армиски пункт во источен Јемен. Најмалку шестмина други беа повредени во инцидентот.
Официјалната новинска агенција Саба јави дека нападот се случил во близина на Реида, во покраината Хадрамаут. Никој не ја презеде одговорноста за нападот, но во овој регион е активна Ал-Каеда.
Јемен е во криза откако претседателот Али Абдула Салех беше принуден да се повлече по големите протести во 2012 година.
XS
SM
MD
LG