Достапни линкови

logo-print

Штајнмаер утре во Украина


Франк Валтер Штајнмаер

Франк Валтер Штајнмаер

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер утре ќе престојува во Украина на разговори за кризата околу руската анексија на Крим. Тој во Киев ќе разговара со украинскиот премиер Арсениј Јацењук и со привремениот претседател Олександар Турчинов, по што ќе отпатува за Доњецк. Германија деновие го откажа воениот договор со Русија во вредност од 100 милиони евра како одговор на руската интервенција во Украина.
XS
SM
MD
LG