Достапни линкови

logo-print

Путин го потпиша договорот за Крим


Рускиот претседател Владимир Путин денеска го потпиша договорот со кој Крим станува дел на Руската Федерација. Претходно, двата дома на рускиот парламент, Советот на федерацијата и Думата, едногласно го усвоија договорот со што е завршено анектирањето на Крим. Пред денешното гласање шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека западните санкции против Русија биле неразумни и оти ќе создадат непотребни бариери.
XS
SM
MD
LG