Достапни линкови

logo-print

Тимченко ги продал акциите во Гунвор


Генадиј Тимченко

Генадиј Тимченко

Рускиот милијардер Генадиј Тимченко ги продал неговите акции во нафтената компанија Гунвор, ден пред Соединетите држави да го стават на списокот на под санкции како одговор на руското припојување на Крим. Тимченко кој е близок соработник на претседателот Владимир Путин сите акции на компанијата регистрирана на Кипар, во средата му ги продал на неговиот партнер, шведскиот бизнисмен Торбјорн Торнквист, поради можните економски санкции од Западот, се наведува во соопштението на компанијата. Тимченко, кој има финско државјанство, е еден од 20 луѓе кои се најдоа на списокот за санкции на американското министерство за финансии.
XS
SM
MD
LG