Достапни линкови

logo-print

Забранет изборниот спот на партијата на Ердоган


Изборните власти во Турција го забранија предизборното видео на партијата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган поради злоупотреба на државните симболи. Изборната комисија соопшти дека употребата на турското знаме во спотот е прекршување на правилата за локалните избори, кои ќе се одржат на 30-ти март. Во Турција со закон е забрането користење на државни и религиски симболи во политичка камапања. Но, Ердоган го отфрли таквото толкување, најавувајки дека ќе го смени законот.
XS
SM
MD
LG