Достапни линкови

logo-print

Осама не верувал дека американците ќе го убијат


Зетот на Осама Бин Ладен изјави дека лидерот на Ал Каеда бил организатор на терористичките напади врз САД на 11-ти септеври, 2001-ва година, а тоа и самиот го потврдил додека се криел во пештера во Авганистан. Сулејман Абу Гаит, кој е оженет со ќерката на Осама, Фатима, на сведочењето во Њујорк, на процесот против него за тероризам, изјави дека Осама прашувал како ќе одговорат САД на терористичкиот напад во кој загинаа околу 3 илјади луѓе. Осама Бин Ладен не верувал дека САД ќе трагаат по него додека не го најдат и оти ќе го соборат талибанскиот режим во Авганистан, изјави Абу Гаит.
XS
SM
MD
LG