Достапни линкови

logo-print

Најдени два објекта кои можеби се од малезискиот авион


Австралискиот премиер Тони Абот изјави дека на сателитски снимки се пронајдени два објекта кои би можело да се во врска со потрагата по малезискиот звион кој исчезна на 8 март со 239 патници и членови на екипажот. Тој истакна дека од потрагата во јужниот дел на Индиски Океан доаѓаат нови и веродостојни информации. Абот додаде дека авионот летал на правецот каде што објектите биле најдени.
Во меѓувреме, американскиот претседател Барак Обама изјави дека откривањето на она што се случило со малезискиот авион е врвен приоритет за Вашингтон. Во првиот јавен коментар во врска со ова, Обама рече дека зголемени американски ресурси се користат во потрагата, вклучувајќи ги ФБИ и други кои се занимаваат со воздухопловство.
XS
SM
MD
LG