Достапни линкови

logo-print

Токио ја осуди анексијата на Крим


Јапонскиот премиер Шинзо Абе го осуди потегот на Русија да го припои Крим. Говорејќи на јапонската парламентарната комисија во средата, тој рече дека Токио потпишувањето на договорот на рускиот претседател Владимир Путин да го припои полуостровот во Црното Море го гледа "како акција која ги крши суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина." Тој, исто така изјави дека Јапонија ќе ги консултира своите седум сојузници и ќе го разгледа во преземањето на дополнителни чекори против Русија.
XS
SM
MD
LG