Достапни линкови

logo-print

Најмалку седум имигранти се удавиле во Егејско море


Најмалку седум илегални имигранти се удавиле откако потона чамец со кој патувале во источниот дел на Егејското Море. Грчкото министерство за трговска флота соопшти дека во близина на островот Лесбос биле спасени осум имигранти. По извршената потрага по останати преживеани се најдени телата на седум лица. Детали за инцидентот и идентитетот на загинатите засега не се познати. Грција е главна транзит зона за илегалните имигранти на пат кон Европската унија. Во јануари 12 имигранти се удавија по потонување на чамец во близина на грчкиот остров Фармакониси.
XS
SM
MD
LG