Достапни линкови

logo-print

Активисти на Гринпис влегле во француска нуклеарка


Неколку десетици активисти на Гринпис влегле во нуклеарната централа во североисточна Франција за да покажеле дека таа не било доволно безбедна. Во изјавата се прецизира дека 60 активисти од 14 земји успеале на еден од рекаторите на нуклеарката во Фесенхајм да истакнат банер со порака: „Запрете го ризикот за Европа. Дел од активистите биле приведени од француската полиција. Францускиот претседател Франсоа Оланд вети дека оваа најстара француска нуклеарка ќе ја затвори до 2016 година.
XS
SM
MD
LG