Достапни линкови

logo-print

Зголемен број на напади пред изборите во Авганистан


Претставникот на ОН во Авганистан, Јан Кубис

Претставникот на ОН во Авганистан, Јан Кубис

Претставникот на ОН во Авганистан, Јан Кубис изјави дека насилството во земјата е зголемено поради одржувањето на претседателските избори закажани за 5 април. Тој пред Безбедносниот Совет на ОН порача и дека нивото на насилство годинава е помало од она на изборите во 2009 и 2010 година. Но, според него, бројката на напади е зголемена во последно време.
Кубис изјави и дека е длабоко загрижен поради заканата на талибанците за нарушување на изборниот процес преку спроведување на серија напади.
XS
SM
MD
LG