Достапни линкови

logo-print

Стејт Департментот ја повика Северна Кореа да не провоцира


Американскиот Стејт Департмент ја повика Северна Кореа да се воздржи од провокативни постапки по информациите дека официјален Пјонгјанг тестирал 10 ракети со краток дострел во источниот дел од Корејскиот полуостров. Портпаролот на Стејт Департментот Џен Псаки рече дека институцијата ја следи ситуацијата. Новинските агенции јавија дека тест ракетите пролетале 70 километри пред да се детонираат во морето.
XS
SM
MD
LG