Достапни линкови

logo-print

Запален Хиндуистички центар поради сквернавење на Куранот


Во Пакистан разултена толпа го запалила Централното седиште на Хинду заедницата како реакција на претходни тврдења дека претставник на хинду заедницата осквернавил копија од Куранот. Инцидентот се случил во Ларкана , во јужната провинција Синд. Агенциите објавија дека полицијата привела едно лице , но нема информации за жртви . Според агенциските извештаи, 200 лица насилно влегле во центарот и го запалиле.Инцидентот се случил откакко некои жители јавиле дека виделе изгорени страници на Куранот во канта за отпадоци. Во Пакистан досега имаше бројни инциденти поттикнати од наводите за сквернавење на Куранот.
XS
SM
MD
LG