Достапни линкови

logo-print

Нато веб страницата мета на украински хакери


Неидентификувани хакери синоќа бликирале неколку пристапи до веб страницата на НАТО. До оваа најнова ескалција во сајбер просторот доаѓа во момент на зголемни тенизи околу Крим.Групата која се нарекува Сајбер Беркаут објави дека нападот бил извршен од Украински патриоти кои се незадоволни од инволвирањето на НАТО во нивната земја.Нивното барање е објавено на Твитер засега не е независно потврдено.Алијансата соопшти дека хакеритего блокирале пристапот до сајтот на НАТО, но оти нападот нема последици врз функционирањето на системот.
XS
SM
MD
LG