Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН се очекува да гласа за поддршка на територијалниот интегритет на Украина


Советот за безбедност на ОН се очекува денеска да гласа за резолуцијата за почитување на територијалниот интегритет на Украина. Во нацртот што е подржан од САД , исто така, се наведува дека референдумот в недела за присоединување на Крим кон Русија "може да нема важност." Поддржувачите се свесни дека е речиси сигурно оти Русија ќе стави вето на резолуцијата. Меѓутоа, американскиот амбасадор во ОН Саманта Пауер рече дека ова има цел да покаже оти Русија со нејзината изолација не тежнее кон мирен пат. Поддржувачите се убедени дека 13 од 15 те членки на Советот, ќе гласаат "за " а се надеваат дека Кина, која е близок сојузник на Русија, ќе биде воздржана. Како и да е состанокот во Лондон вчера меѓу американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров не успеа да го одложи референдумот.
XS
SM
MD
LG