Достапни линкови

logo-print

Лидерот на кримските татари разговареше со Путин


Лидерот на кримските татари Мустафа Џемилев во Москва разговараше по телефон со Претседателот на Русија Владимир Путин за кризата во Украина.

Од кабинетот на Путин е соопштено дека разговорот за кризата и престојниот референдум на Крим бил долг.

Џемилев пак, побарал Русија да го почитува територијалниот интегритет на Укриана. Кримските татари бараат руските сили да се повлечат од Крим и не се согласуваат со припојувањето кон Руисја.
XS
SM
MD
LG