Достапни линкови

logo-print

Меѓународната заедница против референдум за Крим


Меѓународната заедница се противи на спроведувањето рефрендум од страна на укринската опозиција во Крим за присоединувањето кон Русија. ОБСЕ соопшти дека нема да испрати наљудувачи на гласањето. Шведскиот министер за надворешни работи Дидиер Бурјхалтер, чија земја моментално е претседавач со ОБСЕ изјави дека референдумот во сегшаната форма е нелегален.
Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров телефонски разговарале за украинската криза, но тоа не донело никакви резултати.
XS
SM
MD
LG