Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху инсистира на еврејскиот карактер на Израел


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ќе инсистира Палестинците да го признаат еврејскиот карактер на земјата доколку Израел дозволи палестинска држава. Тој порача дека нема да прифати договор кој не го укинува правото на враќање на палестинските бегалци и во кој нема да биде вклучено палестинското признавање на еврејска држава.
Претходно палестинскиот претседтел Махмуд Абас одби да го признае еврејскиот карактер на земјата во говорот пред Револуционерниот Совет на неговата партија Фатах.
XS
SM
MD
LG