Достапни линкови

logo-print

ЦИА пребарувала по компјутерите на Сенатот


Дајен Фајнстејн

Дајен Фајнстејн

Американската сенаторка Дајен Фајнстејн која претседава со сенатскиот Комитет за разузнавање денеска ја обвини ЦИА за илегално пребарување на компјутерите на луѓето во Сенатот кои вршеле истрага за наводни злоупотреби во програмите на ЦИА за притворање и испрашување притвореници. Според неа, ваквото пребарување е кршење на принципот на одвоеност на гранките на власта, втемелен во американскиот Устав. Во реакцијата на директорот на ЦИА Џон Бренан се наведува дека неговата Агенција не се инфилтрирала во компјутерите на Сенатот.
XS
SM
MD
LG