Достапни линкови

logo-print

ЕУ со трговски олеснувања за Украина


Жозе Мануел Баросо

Жозе Мануел Баросо

Европската комисија денеска се согласи да и даде трговски олеснувања на Украина во вредност од 500 милиони евра. Претседателот на Комисијата Жозе Мануел Баросо изјави дека станува збор за конкретна мерка за поддршка на Украина по заминувањето на претседателот Виктор Јанукович. Со оваа мерка која стапува во сила веднаш се отстрануваат царинските давачки за голем број украински пред се земјоделски производи.
XS
SM
MD
LG