Достапни линкови

logo-print

Руската вселенска капсула Сојуз успешно се приземји


Руската вселенска капсула Сојуз со тричлен екипаж безбедно слета во степите на Казахстан, откако помина речиси шест месеци во орбитата на Меѓународната вселенска станица. Екипажот го сочинуваат американецот Мајк Хопкинс и Русите Олег Котов и Сергеј Риазански. Тие поминаа 166 дена во вселената. Спасувачките екипи, кои одржуваа контакт со екипажот за време на нивната мисија, соопштија дека астронаутите се во ред.
XS
SM
MD
LG