Достапни линкови

logo-print

Украинскиот премиер најави посета на Вашингтон


Украинскиот премиер Арсениј Јатценук денеска изјави дека неделава ќе оди во Вашингтон за да разговара за ќор-сокакот со Русија во врска со украинскиот регион на Крим. Неговите изјави доаѓаат по зацврстувањето на воената моќ на Русија во Крим. Претходно, Украинската гранична служба соопшти дека руските сили ја презедоа контролата на украинската гранична стража во западниот дел на Крим денеска наутро. Според извештаите руските сили сега контролираат 11 гранични пунктови во Крим. Про-руските власти таму побараа да се одржи референдум на 16 март за приклучување на тој дел од Крим кон Русија. Јатценук денеска изјави дека Украина нема да се откаже ни милиметар од нејзината територија во Русија.
XS
SM
MD
LG