Достапни линкови

logo-print

Руските сили ја превзеле контролата во западен Крим


Украинската гранична служба соопшти дека денеска руските сили ја превзеле контролата врз украинската гранична стража во западниот дел на Крим. Портпаролот Олех Слободијан изјави дека Црноморската база на западниот брег на Кримскиот Полуостров била превземена без крвопролевање околу шест часот утрово. Украинските медиуми го цитираат Слободијан според кој административната единица била заземено од група од 30 вооружени лица од Руската Федерација.
XS
SM
MD
LG