Достапни линкови

logo-print

Руската Дума ќе го подржи изборот на Крим


Сергеј Наришкин

Сергеј Наришкин

Претседателот на Руската Дума изјави дека Парламентот ќе го почитува "историскиот избор" на Крим што ќе биде донесен на референдум за спојување со Русија на 16 овој месец.

Сергеј Наришкин, зборувајки пред делегацијата на кримските паралементаци предводена од претседателот на регионалниот украински парламент Володимир Koнстантинов во Москва изјави дека Думата ќе го подржи слободниот и демократски избор на населението на Крим.

Кримскиот парламентот вчера гласаше за соединување на Крим со Русија и закажа референдум за ова прашање на 16 март.
XS
SM
MD
LG