Достапни линкови

logo-print

Српската влада против косовска армија


Александар Вулин

Александар Вулин

Српската Влада ќе побара свикување на седница на Советот за безбедност на ОН поради најавеното формирање вооружени сили на Косово и влошувањето на политичката клима и безбедносната состојба, изјавил денеска српскиот министер за Косово Александар Вулин.
Вулин изразил длабока загриженост на српската Влада поради влошувањето на политичката клима во Косово, почнувајќи од каменувањето на Срби во Ѓаковица и се до забраната на српски граѓани да влезат на Косово.
Според Вулин прераснувањето на косовските безбедносни сили во Армија треба да ја загрижува целата меѓународна заедница.
XS
SM
MD
LG