Достапни линкови

logo-print

Вељаноски напладне ќе ги распише предвремените избори


Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска напладне ќе ги распише предвремените парламентарни избори за 27 април, односно на вториот круг од претседателските избори, по вчерашното распуштање на Парламентот. Собранието вчера со 117 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан изгласа распуштање на актуелниот пратенички состав.
Иницијативата за предвремени избори во Парламенот во саботата ја поднесе пратеничката група на ДУИ, која истиот ден беше прифатена и од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Предлогот на ДУИ го подржаа и опозициските СДСМ и ДПА, како и другите помали политички партии.
Ова ќе бидат трети предвремени парламентарни избори во Македонија.
XS
SM
MD
LG