Достапни линкови

logo-print

Лидерите на ЕУ ќе разговараат за санкции против Русија


Лидерите на ЕУ ќе разговараат денеска дали да воведат санкции против Москва поради испраќањето трупи во украинскиот регион Крим. Итниот самит во Брисел доаѓа еден ден по малиот напредок во разговорите во Париз, на кои учествуваа министри од Украина, Русија, Велика Британија и од Франција. Во меѓувреме, тензиите во Крим меѓу проруските сили и украинската армија и натаму се високи. Претставникот на ОН бил присилен да го напушти Крим откако се соочил со разлутена проруска толпа. Во источниот град Доњецк проруските демонстранти ја вратија контролата врз зградата на регионалната администрација.
XS
SM
MD
LG