Достапни линкови

logo-print

НАТО ги суспендира сите состаноци со руски претставници


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека Алијансата ги суспендира состаноците со руски претставници и оти ќе ги преиспита сите односи со Русија. Изјавата на Расмусен доаѓа во време на тензии меѓу Западот и Русија околу случувањата во Украина, особено поради присуството на вооружени проруски сили на полуостровот Крим. Расмусен додаде дека Алијансата засега нема да одржува состаноци со руски претставници, но оти ќе го зголеми ангажманот со украинското цивилно и воено раководство.
Тој истакна дека суспендирањето на соработката со Русија ги вклучува и плановите за заедничка мисија за уништување на сириското хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG