Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат дипломатските напори за решавање на кризата во Украина


Американскиот Државен секретар Џон Кери изјави дека дипломатските напори за решавање на кризата во Украина ќе продолжат и во наредните денови. Кери говореше вчера во Париз, по денот исполнет со разговори во кои учествуваа министри од Украина, Русија, Британија и Франција.
Кери го опиша состанокот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров како „груб“, додавајќи оти повторно ќе се сретнат денеска во Рим. Во Париз, Лавров одбил да се сретне со својот украински колега.
XS
SM
MD
LG