Достапни линкови

logo-print

Кина го зголемува воениот буџет за над 12 насто


Кинеската влада најави пораст на трошоците за вооружените сили од 12,2 насто, односно на 132 милијарди долари. Кинескиот премиер Ли Кечијанг на отворањето на годишното заседание на Народниот конгрес во Пекинг изјави дека Кина ќе ги модернизира силите со цел одвраќање на можни напади. Ова е најголема воена потрошувачка во која било земја на светот, освен во Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG