Достапни линкови

logo-print

Кери пристигна во Киев со најава за финансиска помош


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Киев на разговори со новото украинско раководство за надминување на кризата во таа земја. Веднаш по пристигнувањето, Кери изјави дека Соединетите Држави ќе и обезбедат економска и техничка помош на Украина. Во меѓувреме, американски дипломат изјавил дека администрацијата на Обама ќе бара од Конгресот да одобри милијарда долраи кредитни гаранции за помош на Украина.
XS
SM
MD
LG