Достапни линкови

logo-print

Непал бара алпинистите да го вратат сметот назад


Владата на Непал рече дека сите планинари и персонал за поддршка кои се качуваат на Монт Еверест мора да вратат барем 8 килограми ѓубре . Претставници на Министерството за туризам велат дека новите правила ќе стапат на сила на почетокот на сезоната на качување во април. Тоа се однесува на оние кои се качуваат над Еверест кампот на 5300 метри. Санкциите за оние кои ги игнорираат правилата допрва треба да се дефинира.
XS
SM
MD
LG