Достапни линкови

logo-print

Црноморската флота го демантира ултиматумот


Руската Црноморска флота негираше дека планира да започне напад врз украински воени единици на Крим ако не се предадат во раните утрински часови во вторник. Интерфакс цитираше портпарол на Црноморската флота кој изјави дека тврдењата за ултиматум од страна на воениот врв на Украина биле "апсолутна бесмислица". Претходно, новинските агенции, повикувајќи се на Киев, јавија дека командантот на Црноморската флота Александар Витко им дал ултиматум на украинските сили на Крим до вторник во 4 часот наутро да ги предадат базите или ќе бидат нападнати.
XS
SM
MD
LG