Достапни линкови

logo-print

Кина се сомнева во Ујгурите за нападот во кој беа убиени 29 луѓе


Кинески претставници ги обвинија сепаратистите од регионот Ксинџијанг на крајниот запад на земјата за вчерашниот крвав напад со ножеви на железничката станица во градот Кунминг во југозападна Кина, во кој беа убиени 29, а 130 луѓе беа повредени. Според извештаите, група напаѓачи облечени во црно упаднале на железничката станица и почнале да ги бодат луѓето со ножеви. Државната новинска агенција Ксинхуа објави дека полицијата убила четворица напаѓачи. Властите соопштија дека тоа бил „организиран, осмислен, насилен терористички напад“. Градските власти од Кунминг соопштија дека доказите од местото на нападот укажуваат на сепаратистите од Ксинџијанг, каде што живее муслиманското ујгурско малцинство. Претседателот Кси Џинпинг повика да се вложат сите напори за истражување на нападот.
XS
SM
MD
LG