Достапни линкови

logo-print

Руски сили ги контролираат аеродромите на Крим


Новиот украински министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека руски маринци го блокираат аеродромот во Севастопол, додека други руски сили патролираат на аеродромот во главниот град на Крим Симферопол. Тој оцени дека станува збор за воена инвазија и окупација на Крим. Руската Црноморска флота демантира дека руски војници биле вклучени во акциите. Во меѓувреме, украинскиот парламент побара од Москва да ги стопира сите акции кои би можело да го поткопаат суверенитетот на земјата. Парламентот побара од Соединетите држави, Британија и Русија да го поддржат украинскиот територијален интегритет во границите договорени со меморандумот потпишан во 1994 година.
XS
SM
MD
LG