Достапни линкови

logo-print

Путин нареди Кремљ да соработува со украинската влада


Рускиот претседател Владимир Путин издаде серија наредби до владата во врска со нејзините односи со новите украински власти. Во соопштението издадено на интернет страницата на Кремљ, Путин и дава инструкции на владата да ги продолжи економските и трговските разговори со Киев, како и соработката со Меѓународниот монетарен фонд и Г8 околу финансиската помош на украинската влада. Дмитри Песков, портпаролот на рускиот претседател за агенцијата Интерфакс изјави дека Путин и советува на владата да го разгледа барањето на властите во Крим за хуманитарна помош.
XS
SM
MD
LG