Достапни линкови

logo-print

Обама најавува можно целосно воено повлекување од Авганистан


Американскиот претседател барак Обама му соопштил на Пентагон да се подготвува за можноста дека Соединетите Држави нема да задржат војници во Авганистан на крајот од оваа година, соопшти Белата Куќа. До ваквата порака на Обама доаѓа откако американскиот секретар за одбрана Чак Хајгел отпатува за Брисел на состанок на министрите за одбрана на НАТО, на кој ќе се расправа за Авганистан. Соединетите Држави инсистираат на билатерален договор со Авганистан за останувањето на одреден контингент американски војници во таа земја, но засега авганистанскиот претседател Хамид Карзаи одбива да го потпише.
XS
SM
MD
LG